Kalendarz praktyk
Maj 2016


Pon Wt Sr Czw Pt Sob Nie
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5


Nasza przygoda rozpoczęła się dnia 8 maja 2016. O 20:30 wyruszyliśmy w 10-godzinową podróż w kierunku Zwickau. W roli opiekunów pojechali: pani Aneta Sadrak, pan Marek Gawlik, pani Monika Lipska-Kłos oraz pan Mariusz Gołąbek. Po przybyciu zostaliśmy zakwaterowani w akademiku w dwuosobowych pokojach. Jeszcze tego samego dnia wraz z naszymi opiekunami odwiedziliśmy miejsce naszych praktyk tj. FAW Ausbildungszentrum Zwickau. Przez całe praktyki byliśmy podzieleni na dwie grupy zawodowe: informatycy (7 osób) oraz elektronicy z mechatronikami (9 osób).

Zajęcia, na które uczęszczaliśmy odbywały się w wyspecjalizowanych pracowniach pod nadzorem wykładowców:

pan Schramm Pracownia obrabiarek CNC
pan Geisler
 
Pracownia pneumatyki
i elektropneumatyki
pan Illing
pan Klingbeil
Pracownia elektroniki
 
pan Glass Pracownia komputerowa
pani Bischoff Lekcje językowe
pani Strohm Oprowadzanie po firmach

I tydzień praktyk

Początek zmagań

W pierwszym tygodniu naszych zajęć grupa informatyczna zajmowała się programowaniem obrabiarek CNC w programie MTS. Naszym wykładowcą był pan Schramm. Zajęcia te polegały na odczytywaniu współrzędnych układów. Następnie tworzyliśmy programy do frezowania i toczenia. Na zakończenie tej części praktyk napisaliśmy programt worzący pionka szachowego, który po wykonaniu otrzymaliśmy w prezencie. W tym samym czasie grupa elektroniczno-mechatroniczna pracowała nad układami z pneumatyki pod okiem pana Geislera. Ich praca polegała na przeniesieniu schematu układu pneumatycznego do postaci fizycznej. W tym celu były wykorzystywane bramki logiczne, siłowniki oraz specjalistyczne przewody ciśnieniowe służące do łączenia elementów układu.

II tydzień praktyk

Rozkręcamy się

Kolejny tydzień rozpoczęliśmy od zamiany pracowni. Grupa informatyczna miała zajęcia z podstaw pneumatyki, gdzie budowaliśmy, a także naprawialiśmy swoje układy po sabotażach pana Geislera. Grupa elektroniczno - mechatroniczna zajęła się programowaniem obrabiarek CNC, których zasadę działania poznali w szkole. Obie grupy wykonywały ćwiczenia na prawdziwych maszynach.

III tydzień praktyk

Półmetek

W trzecim tygodniu praktyk grupa elektroniczno - mechatroniczna brała udział w zajęciach z elektropneumatyki. Wykonane uprzednio układy pneumatyczne zastępowali elektrycznymi. Znajomość schematów i algorytmów pozwoliła na profesjonalną budowę prostych układów elektrycznych do późniejszej diagnostyki i naprawy. Informatycy zaś zajmowali się szafami sterowniczymi, sterowaniem stycznikowym oraz układemDahlandera. Następnie odbyliśmy krótkie szkolenie z podstaw techniki lutowania, po czym samodzielnie zmontowaliśmy radio FM z gotowych elementów. Każdy z nas mógł zabrać je ze sobą.

IV tydzień praktyk

Uff, już z górki

W ostatnim tygodniu mechatronicy oraz elektronicy mieli zajęcia z programowania sterowników PLC. Programowaliśmy sterownik Siemens’a LOGO 3. Wykorzystywaliśmy go do zaprojektowania układu sterowania bramą garażową oraz linią do napełniania i zliczania butelek. W kolejnych dniach programowaliśmy na sterowniku Siemens’a w programie SIMATIC. Poznaliśmy kilka przydatnych funkcji jak: czasówki i liczniki. Grupa informatyczna prowadziła prace nad tworzeniem strony internetowej oraz prezentacji multimedialnej. Podzieliliśmy się na trzy grupy. Pierwsza zajmowała się tworzeniem kodu źródłowego strony, druga redagowaniem i tłumaczeniem tekstów na stronę. Trzecia zaś selekcją i obróbką zdjęć.

Staż zagraniczny pozwolił nam poszerzyć naszą wiedzę o nowe wiadomości. Mieliśmy okazję zdobyć umiejetności, których nie mielibyś myokazji posiąść. W przyjaznej i miłej atmosferze spędzliśmy ten czas. Praktyka zakończyła się 3 czerwca 2016.